Ματσάρα κυπέλλου – πρόκριση για Θησέα

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που τελείωσε με εννέα τέρματα, ο Θησέας πήρε τη πρόκριση στην επόμενη φάση με σκορ 4-5 μέσα απο την παράταση.

Το 0-1 ήρθε από τον Σιώμο στο 36’ με τον Σαρακηνό να απαντά σύντομα και να ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Καραγιάννη στο 48’ ενώ το 2-1 ήρθε με τον ίδιο σκόρερ στο 55’. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα και δυο τερμάτων όταν έγινε το 3-1 με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Πρίφτι, όμως ο Θησέας δεν παρέδωσε τα σκήπτρα. Στο 81’ αρχικά ο Σιμιτζής μείωσε σε 3-2 ενώ ο Χατζησταμάτης ισοφάρισε στο 87’ σε 3-3 στην επιστροφή του μετά τον τραυματισμό στέλνοντας το ματς στη παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, ο Σαρακηνό κατάφερε και πάλι να προηγηθεί, με τον Καραγιάννη να πετυχαίνει τρίτο τέρμα στο 103’ για το 4-3. Ο πρωταγωνιστής της παράτασης, αποδείχθηκε ο Αλαμάνης, ο οποίος με δυο απευθείας φάουλ ανέτρεψε το ματς στο 106’ και στο 109’ με τον Θησέα να πανηγυρίζει μεγάλη πρόκριση. Στο 100’ αποβλήθηκε ο Μπέκος (Σαρακηνός) και Αλμασίδης (Θησέας) ενώ στο 75’ ο Καλαμάτας.

Σαρακηνός: Γράντας, Δημόπουλος (115’ Θεοδωρίδης), Αγγελής, Ράπτης (91’ Ζάγκας), Σταματίου, Πρίφτι, Γκλαβίνης (91’ Μπέικος), Καλαμάτας, Κατής (63’ Τσιάνος), Αραμπατζής (70’ Τσιάνος), Καραγιάννης.

Θησέας : Κοντοστάθης, Λίτσος, Αλμασίδης, Ρακής, Ιακωβίδης, Αλεξίου, Καραμανλής, Κόφφας (118’ Μέρο), Αλαμάνης (108’ Σακκελάρης), Νάκας (65’ Σιμιτζής), Σιώμος (65’ Χατζησταμάτης).